buty zamszowe
Jak naprawić buty zamszowe?
20 listopada, 2019
Jak skrócić bransoletkę w zegarku
Jak skrócić bransoletkę w zegarku?
23 grudnia, 2019
buty zamszowe
Jak naprawić buty zamszowe?
20 listopada, 2019
Jak skrócić bransoletkę w zegarku
Jak skrócić bransoletkę w zegarku?
23 grudnia, 2019

Każdy z nas choć raz stał przed problemem zbyt małych butów, które dobrze byłoby „rozbić”. Czy jest to możliwe? Oczywiście. Poradzić możemy sobie sami lub z pomocą fachowca od butów, czyli oczywiście szewca.

Domowe sposoby na rozciąganie butów

Domowych patentów na rozciąganie butów jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest chociażby chodzenie w butach mając na stopach mokre skarpety (mokre oczywiście nie do przesady). Buty można także wypchać na noc gazetami. Jeszcze innym sposobem, który sprawdzi się w przypadku butów szytych (nie klejonych) jest wlanie do czubka buta gorącej wody. To samo robi się z wewnętrzną stroną tyłu buta, czyli częścią, do której przylega pięta – gorącą wodę wlewamy i zaraz potem szybko wylewamy.

Skorzystaj z naszych usług:

Następnie w butach trzeba pochodzić przez minimum kilka godzin. Ciepło jest sprzymierzeńcem w walce o większe buty, zarówno w postaci gorącej wody jak i gorącego powietrza. Dlatego też kolejnym pomysłem na rozciągnięcie buta jest potraktowanie czubków buta strumieniem gorącego powietrza z suszarki do włosów. Następnie należy buty założyć i chodzić w nich, najlepiej cały dzień. Przeciwieństwem ciepła jest zimno, a nawet lodowate zimno. I ono jest patentem na większy rozmiar obuwia, należy jednak pamiętać, iż sposób ten dotyczy butów wykonanych z naturalnej skóry. Do butów wkładamy torebkę foliową wypełnioną wodą, a następnie umieszczamy je w zamrażalniku (np. na noc).

Ostatnim ze sposobów na większe buty jest użycie do ich rozciągnięcia się specjalnych preparatów. Preparatami takowymi spryskuje się wnętrze buta, a następnie zakłada się obuwie na stopy. Po jakimś czasie buty dopasowują się do naszych stóp pod działaniem tegoż preparatu.

Rozciąganie butów u specjalisty, czyli w zakładzie szewskim

Gdy kupujemy sobie nowe buty, potrzebują one czasu, by zaadoptować się do naszych stóp. Wiele osób chciałaby tego uniknąć (nowe buty bardzo często „gryzą” lub obcierają), a nawet powiększyć je, gdy okazują się lekko za ciasne. Możemy to zrobić w zakładzie szewskim. Buta można rozciągnąć na długość, na szerokość oraz w tzw. podbiciu. Rozbijanie butów możliwe jest w każdym modelu obuwia- zarówno w butach niskich jak i w wysokich.

Czytaj również:

Rozbijać można także wysokie cholewki, z jakimi spotykamy się w butach typu oficerki czy kozaki. Szewc wykonuję tę usługę za pomocą odpowiednich do tego maszyn, ale także korzystając z własnych rąk i wiedzy. Doświadczony szewc sprawdzi dokładnie, jaką mamy stopę, jak układa się ona w obuwiu i jak pod tym kątem odpowiednio rozciągnąć buty. Mądry szewc robi to niezwykle starannie i delikatnie- ma wtedy dużo więcej możliwości, by ewentualnie nanieść potrzebne poprawki. Efekt rozbijania butów zależy w bardzo dużej mierze od tego, z jakich materiałów są one wykonane- jakiej jakości jest skóra oraz jaki jest jej rodzaj. W zakładzie szewskich do rozciągania obuwia lub/ i zmieniania ich kształtu służą tzw. prawidła.

Są one wkładane do buta i od wewnątrz zmieniają jego kształt według naszych potrzeb. Szewc może także zastosować materiał poszerzający.