Dorabianie kluczy - jak to się robi
Dorabianie kluczy – jak to się robi?
Listopad 2, 2019
Rozciąganie butów u szewca
Rozciąganie butów u szewca
Grudzień 12, 2019
Pokaż wszystkie

Jak naprawić buty zamszowe?

buty zamszowe

Lubisz nosić buty zamszowe? Odpowiada Ci ich ładny wygląd? Jednak co zrobić, jeśli materiał, z którego wykonany jest but zniszczy się i już nie wygląda tak dobrze jak na początku?

Zamsz jest rodzajem skóry, która jest ogólnie uznawana za dosyć trudną, jeśli chodzi o utrzymanie butów czystości. Część osób uważa je nawet za buty jednosezonowe. Jednakże nic bardziej mylnego. Trzeba podkreślić, że zamsz przy właściwej pielęgnacji ma szansę przetrwać naprawdę długie lata, wystarczy jedynie poświęcić takim butom troszeczkę więcej czasu aniżeli butom wykonanym ze skór lakierowanych. Zwróćmy uwagę, że zamsz cechuje się przepiękną matową powierzchnią. Takie buty nie są tak bardzo formalne, jak ma to miejsce w przypadku butów ze skór lakierowanych – z tego też powodu, są one kojarzone ze stylem casualowym oraz smart casualowym, zwłaszcza z sezonie jesiennym oraz wiosenno-letnim.

Nadmieńmy, że w kolekcjach jesiennych buty z zamszu doskonale wręcz komponują się z różnego rodzaju kaszmirowymi swetrami bądź też tweedowymi marynarkami, z kolei w sezonie wiosenno-letnim buty te są doskonałym dodatkiem do różnorodnych przewiewnych tkanin, takich jak na przykład bawełna bądź len. Jeśli chodzi o sezon jesienny to o tej porze roku największym przeciwnikiem takich butów jest deszcz, błoto, a także wilgoć, zaś w sezonie wiosenno-letnim jest to z pewnością mocne słońce, przyczyniające się do płowienie zamszu, jak również piasek oraz pył, powodujący otarcia, zwłaszcza na czubkach butów. Niektórzy są zdania, iż zabrudzony zamsz, a do tego jeszcze wypłowiały nigdy nie odzyska swojej pierwotnej struktury. Co prawda jest to trudniejsze aniżeli w przypadku skór licowych, ale jest to do zrobienia.

Dbanie o buty z zamszu

Jeśli chodzi o pielęgnację butów z zamszu to kolejność prac, jak również stosowanych akcesoriów jest następująca:

Szczotka z naturalnym włosiem – buty należy dokładnie wyszczotkować celem usunięcia z nich kurzu oraz pyłu, który mógł się osadzić na włoskach, które są specyficzne dla zamszu.

Specjalna szczoteczka do butów wykonanych zamszu z włosiem z drucików – w tym przypadku należy delikatnie szczotkować całą powierzchnię butów;

Guma bądź też blok do zamszu – dzięki min zabrudzenia, których nie można było usunąć przy pomocy szczoteczki z drucikami trzeba potraktować gumką do zamszu. – specjalna szczoteczka do zamszu posiadająca gumową powierzchnię – szczotkujemy nią całą powierzchnię butów

Renowator w sprayu – należy dobrać jego kolor do koloru butów

Powierzchnię buta znów należy wyszczotkować specjalną szczoteczką do zamszu z gumową powierzchnią

Impregnat w sprayu – najlepiej używać tego, w kolorze bezbarwnym.