Rozciąganie butów u szewca
Rozciąganie butów u szewca
12 grudnia, 2019
jak zostać zegarmistrzem
Jak zostać zegarmistrzem?
13 stycznia, 2020
Rozciąganie butów u szewca
Rozciąganie butów u szewca
12 grudnia, 2019
jak zostać zegarmistrzem
Jak zostać zegarmistrzem?
13 stycznia, 2020

Problem zbyt szerokiej bransolety w zegarku jest bardzo powszechny. Nieraz nasze nadgarstki po prostu robią się szczuplejsze, czasem otrzymujemy prezent w postaci zegarka lub sami go sobie kupujemy i okazuje się, iż bransoleta jest zbyt szeroka. Skrócenie bransolety nie jest wcale bardzo trudne i można to zrobić na kilka sposobów- samemu, u zegarmistrza lub zwracając zegarek z prośbą o skrócenie bransolety do sklepu, w jakim go kupiliśmy.

Bransolety w zegarkach

Bransoleta bransolecie nierówna i możemy się spotkać z różnym rodzajem bransolet w czasomierzach. Może to być np. klasyczna bransoleta składająca się z segmentów (wykonanych najczęściej z ceramicznych lub stalowych ogniw) lub bransoleta ze stalowej siatki meshowej. Takie bransolety są obecnie coraz bardziej popularne. Jeżeli posiadamy zegarek z bransoletą z siatki meshowej wystarczy podważyć zatrzask znajdujący się po zewnętrznej stronie mocowania zapięcia.

Gdy odblokujemy zatrzask, zapięcie można swobodnie przesuwać wzdłuż bransolety. Cała operacja polega już teraz jedynie na dopasowaniu rozmiaru jaki nam odpowiada oraz zablokowaniu mechanizmu blokującego. Skracanie bransolety w klasycznej formie, czyli segmentowanej, jest dużo bardziej wymagające zręczności. Dlatego też można chcieć skrócić ją samemu lub oddać do specjalisty zegarmistrza. Nie jest to duży koszt- cena wynosi zazwyczaj kilkanaście złotych, dlatego warto to rozważyć. W przypadku, gdy chcemy podjąć się sami skrócenia takowej bransolety, niezbędny będzie nam wybijak do bransolet lub imadło do bransolet. Gdy mamy już narzędzia, decydujemy, ile ogniw chcemy usunąć, by bransoleta pasowała na nasz nadgarstek. Kolejny krok to wprowadzenie wybijaka do górnego otworu i bardzo delikatnie uderzanie w niego małym młotkiem.

Czytaj również:

Galanteria skórzana – jak o nią dbać

Gdy usuniemy niepotrzebne ogniwa, pozostaje złożyć bransoletę w całość i cieszyć się krótszą bransoletą, która nie zsuwa się z ręki. Bardzo ważnym jest podczas samodzielnego skracania bransolety w zegarku, by bacznie zwracać uwagę na strony każdego jej elementu. Ogniwa, szpilki, śruby, jak i cała bransoleta mają swoje strony. Najlepiej więc wykonywać jak najmniejszą ilość działań za jednym razem.

Skracanie bransolety w zakładzie zegarmistrzowskim

Jeżeli nie ufamy swoim umiejętnościom lub nie mamy czasu na samodzielne skracanie bransolety, zawsze usługę te zlecić możemy specjaliście zegarmistrzowi. Cena takiej usługi to zazwyczaj kilkanaście złotych, a dokładnie ustalana jest ona przez zegarmistrza po obejrzeniu zegarka i wykalkulowaniu zakresu pracy. Cena może się bowiem być zależna od stanu zegarka, jego marki, typu bransolety i stopnia jej zużycia.

Bransolety, jak wspomnieliśmy, mogą być różne- są rozkręcane lub rozkuwane, a zakres prac przy takich i takich rodzajach bransolet jest inny. Wycena jest zazwyczaj bezpłatna, a klient powinien być z góry poinformowany o tym czy ewentualna wymiana lub skrócenie bransolety nie przewyższa wartości materialnej samego zegarka.