Jak rozciągnąć za ciasne i niewygodne buty

Galanteria skórzana – jak o nią dbać
Październik 18, 2019
Pokaż wszystkie

Jak rozciągnąć za ciasne i niewygodne buty

jak rozciagnac za ciasne buty

Z pewnością każdemu z nas, choć raz zdarzyła się sytuacja, kiedy upolowaliśmy wymarzoną parę butów, a po założeniu ich i przejściu kilku kroków, okazały się bardzo niewygodne. W takim przypadku, wcale nie musimy rezygnować z założenia butów, ale udać się do salonu szewskiego, aby odpowiednio je rozciągnąć. Zdecydowanie odradzamy wykonywania tego samodzielnie, domowymi sposobami, o których przeczytaliśmy w sieci.

Rozciąganie obuwia z użyciem suszarki i skarpety

Niektórzy, aby rozciągnąć buty, wciągają na stopy grube skarpety, następnie zakładają obuwie i kierują na nie strumień ciepłego powietrza z suszarki. Takim sposobem możemy uszkodzić buty wykonane zwłaszcza ze skóry naturalnej, która jest w szczególności podatna na tego typu zabiegi. Ciepłe powietrze wpłynie także niekorzystnie na obuwie z powłoką poliuretanową. Co więcej, stosując taką metodę rozciągania, narażamy się na poparzenie.

Rozciąganie butów woreczkami z lodem

Chcąc zwiększyć objętość buta oraz jego powierzchnię, wiele osób stosuje metodę worków z lodem. We wnętrzu obuwia umieszcza się woreczek wypełniony wodą, a następnie, całość wkłada do zamrażalnika. Problem tego sposobu tkwi w tym, że lód w woreczku formułuje się niezbyt równomiernie, a w wyniku, buty stają się zniekształcone i zdeformowane. To także niespecjalnie higieniczna metoda, ponieważ na podeszwie butów znajduje się wiele zanieczyszczeń i nie powinny mieć one kontaktu z żywnością.

Zaklejanie stopy plastrami

W większości przypadków, gdy obetrą nas buty, sięgamy po plaster i zaklejamy zranione miejsce. Zdecydowanie jest to rozwiązanie tymczasowe i nie powinniśmy robić tego za każdym razem, gdy zakładamy obuwie. Z minuty na minutę chodzenie staje się coraz bardziej utrudnione i wymusza na nas nienaturalną postawę ciała. W dłuższym okresie, chodzenie w obuwiu powodującym dyskomfort sprawi, że odczujemy ból mięśni i kości. Co gorsza, narazimy się na chorobę zwyrodnienia stawów.

Lepszym pomysłem z pewnością będzie oddanie butów do szewca, niż samodzielne próby rozciągania ich w domu. Specjalista dysponuje profesjonalnym sprzętem, a przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem jak obyć się z danym przypadkiem.