Galanteria skórzana – jak o nią dbać

jak rozciagnac za ciasne buty
Jak rozciągnąć za ciasne i niewygodne buty
Październik 3, 2019
Dorabianie kluczy - jak to się robi
Dorabianie kluczy – jak to się robi?
Listopad 2, 2019
Pokaż wszystkie

Galanteria skórzana – jak o nią dbać

Skóra naturalna już w starożytności była niezwykle cenionym i rozchwytywanym materiałem. Swego czasu używano jej częściej niż kłopotliwe w utrzymaniu futra, które szybko się brudziły i kołtuniły. Nieprzemijalnie, skórę naturalną nadal uważa się za bardzo praktyczny i efektowny surowiec. Zapewne każdy z nas posiada w swojej garderobie choć jeden element ze skóry naturalnej, czy to buty, torebkę, kurtkę, pasek, portfel albo też inną rzecz, jak np. skórzaną sofę lub tapicerkę w samochodzie. Skóra naturalna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej opiszemy sposoby jak o nią dbać.

Pielęgnacja obuwia skórzanego

Notoryczny błąd, który popełnia wiele osób podczas czyszczenia butów wykonanych ze skóry, to stosowanie tych samych środków chemicznych, co do sprzątania w domu. Naturalna skóra jest materiałem szczególnie wrażliwym na wszelakie substancje, łatwo wchodzi w reakcje chemiczne, powodujące jej zniszczenie. Powinniśmy wybierać impregnaty, dedykowane pielęgnacji skóry naturalnej, zwracając uwagę na jej kolor i gatunek. Po oczyszczeniu butów, warto je dokładnie wypastować i wypolerować.

Pielęgnacja skórzanych torebek

Aby torebka pięknie się błyszczała, stanowczo nie wystarczy wyczyścić ją wilgotną ściereczką. Potrzebna będzie do tego impregnacja. W tym celu warto zwrócić się do specjalisty, który dobierze właściwy środek do danego gatunku skóry. Dzięki impregnacji, możemy zabezpieczyć galanterię przed działaniem niekorzystnych czynników, jak m.in. wysoka temperatura, wilgoć, wyblaknięcie czy spękanie.

Pielęgnacja kurtek skórzanych

Kiedy nadejdą chłodniejsze dni i odłożymy skórzaną kurtkę do szafy, pamiętajmy o jej właściwym zabezpieczeniu. Błędem jest chowanie jej w pokrowcu, co gorsza foliowym, bez dostępu do świeżego powietrza. Skóra może wówczas zmienić swoją strukturę. Ponadto, powinniśmy wygospodarować w szafie odpowiednią ilość miejsca, aby kurtka nie została przygnieciona i nie zniekształciła się.

Jak dbać o skórzaną galanterię?

Warto zapoznać się z różnymi dostępnymi na rynku środkami, przeznaczonymi do pielęgnacji skórzanej galanterii. Dzięki nim, zwiększymy żywotność naturalnej skóry. Zdecydowanie lepiej wybierać sprawdzone środki oraz zaczerpnąć opinii specjalisty.