Jakich kluczy nie można dorobić
Jakich kluczy nie można dorobić?
Kwiecień 25, 2020
Czy można dorobić złamany klucz
Czy można dorobić złamany klucz?
Maj 25, 2020
Pokaż wszystkie

Jak wymienić fleki?

Jak wymienić fleki

Każda z pań stanęła przed tym wyzwaniem chociaż jeden raz – fleki starte lub brak fleka, i co dalej? Ciężko tak chodzić w ulubionych szpilkach bez fleka i patrzeć, jak niszczy nam się obcas. Oczywiście wyjścia są dwa- albo oddać buty do szewca i za kilka lub kilkanaście złotych wymienić fleki na nowe albo zrobić to samemu. Czy jest to niemożliwe? Oczywiście, że nie. Ale rada jest taka – by jak najdłużej cieszyć się ulubionymi butami, należy wymieniać fleki regularnie na nowe.

W sieci znaleźć można masę różnych tutoriali o tym jak wymienić zużyte fleki w butach. Ich wymiana nie jest skomplikowana, ale warunek jest jeden – nie mogą być one starte w 100%. Wtedy będzie trudniej. Nie polecamy samodzielnej wymiany fleków w takim przypadku- najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie butów do szewca, gdyż całkowicie starte fleki będą wymagały użycia gwoździ by założyć na obcasy nową gumę.

Samodzielna wymiana fleka

W przypadku, gdy wymieniamy fleki w ulubionych szpilkach, zauważamy, że w obcasie znajduje się metalowy bolec. To właśnie on umożliwia zamocowanie flaka do butów. Jakość i wykonanie tego bolca oraz całego obuwia od razu sugeruje jak długo będziemy cieszyć się tymi właśnie butami. Jeżeli mamy zamiar samodzielnie wymienić fleki, kupmy takie dobrej jakości- można to zrobić w zakładzie szewskim lub przez Internet. Wiele par butów do opakowania mają także dołączone zapasowy komplet fleków. Przystępując do wymiany fleków w naszych butach, warto przygotować sobie nowe fleki, młotek oraz kombinerki.

Resztki zużytych fleków należy ściągnąć z obcasa przy użyciu kombinerek. Trzeba to zrobić ostrożnie, by nie porysować obcasa- zwłaszcza gdy ten wykończony jest połyskiem lub zamszem. Fleków nie ciągnijmy na siłę- lepiej wykonywać w celu ich usunięcia ruch wahadłowy w lewą i prawą stronę i po chwili powinny dać się usunąć z obcasa.

Po usunięciu starych fleków widzimy w obcasie otwory lub bolec, które służyć będą do utrzymywania nowych fleków w bucie. Bierzemy więc nowy zestaw fleków i przy użyciu młoteczka delikatnie wbijamy je w obcasy- do momentu, gdy bolce fleków idealnie wpasują się w otwory mocujące. Jeżeli zaś po zdjęciu fleków zauważamy, iż nasze obcasy uległy częściowemu starciu i nie są równe, radzimy raczej powierzyć buty fachowcowi, który odpowiednio je naprawie i założy na nie nowe fleki.

Fleki wykonane samodzielnie

Czasem może też być tak, że zechcemy wykonać własne fleki – to wyższa „szkoła jazdy”, ale nie jest to niemożliwe do zrobienia. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się to jednak w przypadku wymiany fleków w płaskim obuwiu – np. w sandałach czy w kozakach. W tym przypadku potrzebna nam będzie podkładka do wycinania własnych fleków (do nabycia w zakładzie szewskim). Podkładkę taką przykładamy do obcasa i obrysowujemy na niej jego kształt. Następie pozostaje go wyciąć, a wycięty przykleić do buta – przykleić go można chociażby butaprenem. Buty trzeba dobrze zespolić z nowymi flekami, dlatego warto zostawić je na kilka godzin z lekko dociśniętymi flekami – np. za pomocą imadła lub jakiegoś innego cięższego przedmiotu.