Jak zmniejszyć bransoletę zegarka
Jak zmniejszyć bransoletę zegarka?
Kwiecień 12, 2020
Jak wymienić fleki
Jak wymienić fleki?
Maj 18, 2020
Pokaż wszystkie

Jakich kluczy nie można dorobić?

Jakich kluczy nie można dorobić

Czy istnieją klucze, których nie da się dorobić czy jednak każdy rodzaj klucza jest do dorobienia? Wszystko zależy od tego, jak chroniony jest klucz przed kopiowaniem. Warto więc sobie uzmysłowić, iż możemy mieć do czynienia z techniczną lub z prawną ochroną danego modelu klucza przed kopiowaniem.

Skorzystaj z naszych usług:

Prawna ochrona kluczy

Czym jest prawna ochrona klucza przed kopiowaniem? To nic innego niż patent i znak towarowy, które to gwarantują, iż żaden inny producent kluczy nie może dorobić/skopiować klucza w ten sam sposób w jaki zrobił to producent posiadający patent. Jeżeli chcemy dorobić klucz, który posiada wysokie techniczne wymogi ochrony przed kopiowaniem, także nie będzie to takie proste. Dorobienia klucza o wysokim technicznym stopniu ochrony za pomocą typowych maszyn do dorabiania kluczy jest niemal niewykonalne. Kupując się wkładkę do zamka oraz odpowiednie do niej klucze i mając na uwadze najwyższy stopień ochrony i zabezpieczeń naszego domu lub mieszkania, warto wybierać klucze o wysokim technicznym i prawnym stopniu ochrony.

Producenci oferują także klucze z kartą kodową- co to takiego? To klucze, które wyposażone są w kartę bezpieczeństwa, co daje gwarancję bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa naszego domu lub mieszkania. Klucz z kartą wymaga tego, by okazać tę kartę przez osobę, która zamierza dorobić dany klucz- klucza nie może więc w założeniu dorobić osoba do tego nieuprawniona. Klucz tego rodzaju dorabiany jest na podstawie kodu, który zawarty jest w karcie bezpieczeństwa. Klucze z kartami bezpieczeństwa dostępne są jako modele chronione patentem na terenie Polski jak i patentem międzynarodowym, takie klucze rejestrowane są w Urzędzie Patentowym. Oznacza to, iż posiadając klucz z kartą kodową, możemy dorobić go jedynie u producenta lub w punkcje autoryzowanym, dystrybucyjnym punkcie firmowym. Oznacza to też pokrótce, iż klucza takiego nie dorobi nikt, kto nie ma zgody jego właściciela. Karta kodowa ma dodatkowo tę zaletę, że nie trzeba oddawać swojego klucza w sytuacji, gdy chcemy go dorobić. Daje się autoryzowanemu dealerowi po prostu kartę kodową, a następnie on sporządza klucz dodatkowy. Tego typu karty bezpieczeństwa gwarantują najwyższy stopień zabezpieczeń, gdyż są one wykonywane dla patentowych wkładek drzwiowych.

Podział kluczy

Na rynku istnieje wiele rodzajów wkładek oraz kluczy do ich otwierania, a wybór zależy jedynie od tego jak bardzo chcemy zabezpieczyć nasz dom, mieszkanie, firmę czy każdy inny obiekt. Najprostszym podziałem kluczy jest podział na klucze proste, mechaniczne oraz magnetyczne. Przy wyborze dobrego klucza należy brać pod uwagę, by był on jak najbardziej wytrzymały i odporny na ścieranie. Jakość kluczy zależy w najwyższym stopniu od materiału, z jakiego dany klucz został wykonany. Im więcej nacięć i zawierceń w kluczu, tym lepiej- oznacza to, iż posiada on dużo kombinacji kodu i nie tak łatwo jest go podrobić. Na podstawie podanej liczby możliwych kodów na opakowaniu klucza, można zakwalifikować produkt do konkretnej klasy. Np. klucz z klasy pierwszej ma 100, a ten z najwyższej grupy już 100 tysięcy kombinacji kodu.