Jak wymienić fleki
Jak wymienić fleki?
Maj 18, 2020
dorabianie kluczy gerda warszawa
Dorabianie kluczy Gerda Warszawa
Czerwiec 11, 2020
Pokaż wszystkie

Czy można dorobić złamany klucz?

Czy można dorobić złamany klucz

Ten, kto złamał kiedyś klucz wie, ile może to zrodzić problemów. Nieważne czy tyczy się to klucza do domu lub do mieszkania czy też klucza do samochodu- jest takim samym problemem, no bo czy da się go dorobić? A co w sytuacji, gdy klucz nie tylko się złamał, ale jego część została w zamku?

Skorzystaj z naszych usług:

Czy da się dorobić złamany klucz?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna- oczywiście, że się da. Ale warunek jest jeden- trzeba przynieść wszystkie ułamane części. Tylko na ich podstawie ślusarz będzie w stanie odtworzyć pierwotny klucz. Oczywiście dorobienie klucza na podstawie posiadanego zapasu jest najłatwiejsze – zajmuje kilka minut i jest najtańsze.

Złamany klucz w zamku mieszkania

Co zaś w sytuacji, gdy złamał nam się klucz, a jego część została w zamku. Sprawa jest lekko skomplikowana. Skomplikowana, ale nie niemożliwa do rozwiązania- samodzielnie, bez pomocy ślusarza. Trzeba jednak dysponować odpowiednimi narzędziami. Bardzo przydatne okażą się obcęgi, a nawet mocno cążki do paznokci mogą pomóc w wyjęciu klucza. Bardzo prawdopodobnym jest, iż tą drugą opcję będziemy akurat mieli w swojej torebce. Przyda się także coś do posmarowania klucza w celu jego łatwiejszego wyjęcia. Idealnie gdybyśmy mieli WD-40. Oczywiście jesteśmy w dobrej sytuacji, gdy większa część klucza wystaje z zamka- wyjęcie jej nie powinno przysparzać wielu trudności. By było jeszcze prościej, warto klucz lekko posmarować WD-40. Środek ten jest najczęściej wyposażony w cienki aplikator, który ułatwia posmarowanie miejsca, gdzie klucz styka się z zamkiem i łatwiejsze jego wyciągnięcie. Jeśli złamana część siedzi zbyt głęboko, warto posłużyć się obcążkami (mocną pęsetą). Trzeba nimi złapać wystający rąbek klucza i lekko kręcić w prawo i w lewo. Działanie takie może wymagać sporo czasu i cierpliwości- warto jednak popróbować. Gdy jednak nie ma szans na wyciągnięcie fragmentu klucza, lepiej od razu zadzwonić po ślusarza.

Złamany klucz w zamku samochodowym

Klucz możne nam się złamać także w samochodzie- co wtedy? Po pierwsze- nie panikować. Klucz w aucie możemy oczywiście złamać na dwa sposoby- w zamku w drzwiach jak i w stacyjce. Jeśli złamiemy go w drzwiach, a posiadamy przy sobie klucz zapasowy, wystarczy wsiąść do samochodu od strony pasażera i udać się do serwisu. CO jednak, gdy złamany klucz tkwi w stacyjce? Możemy spróbować na własną rękę wyjąć klucz, tak jak w przypadku klucza do mieszkania. Z pomocą w tym przypadku mogą nam przyjść także obcęgi (a móż widelec będziemy je mieć w bagażniku) lub zwykła agrafka, która zahaczymy być może o wystającą część klucza. Ułatwieniem w wyjęciu będzie oczywiście nasmarowanie zamka jak tylko to możliwe preparatem WD- 40. Nie idzie? Pozostaje wezwanie fachowca. Ważne jest, by „nie przedobrzyć”, czyli nie chcieć wyciągać klucza ze stacyjki za wszelką cenę. A już broń Boże nie chciejmy rozkręcać całej stacyjki samodzielnie w celu usunięcia z niej klucza- możemy wtedy jedynie pogorszyć sytuacje, a naprawa stacyjki będzie kosztowała bardziej słono niż samo wyciągnięcie złamanego klucza.