Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?

Jaki jest koszt wyrobienia pieczątki firmowej
Jaki jest koszt wyrobienia pieczątki firmowej?
Grudzień 10, 2020
Jak dorobić klucz do zamka w mieszkaniu
Jak dorobić klucz do zamka w mieszkaniu?
Styczeń 12, 2021
Pokaż wszystkie

Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?

Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa

Odpowiadając najzwięźlej na postawione w tytule pytanie- nie, nie jest obowiązkowa. W Polsce nie ma prawnego wymogu posiadania pieczątki przez firmę, lecz każdy wie, iż funkcjonowanie bez firmowego stempla jest trudne, a nawet dość niewykonalne. Mimo więc, iż nikt od nas nie wymaga posiadania pieczątki, warto ją mieć i zaprojektować zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jaka powinna być firmowa pieczątka?

Nieobowiązkowa, ale niezbędna- dlaczego?

Umowy, dokumenty, wnioski, zaświadczenia, faktury i milion innych dokumentów, jakie dzień w dzień przechodzą przez ręce właścicieli firm lub jego księgowych. Najczęściej wszystkie te dokumenty wymagają pieczęci choć podpisu, z tego też względu trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie firmy bez posiadania własnej pieczątki. To, że pieczątka jest nieobowiązkowa jest więc w życiu codziennym jedynie teorią i bardzo niewygodnie bez niej funkcjonować. Każdy przedsiębiorca otrzymując jakieś papiery do podpisu z urzędów czy od innych podmiotów spotyka się z tym, iż u dołu tekstu widnieje miejsce na przybicie stempla- tak więc tutaj kończy się teoria o tym, iż stempel firmowy jest czymś, bez czego można funkcjonować prowadząc firmę. O tym, że pieczątka jest jednak wymagana przekona się przedsiębiorca także w momencie załatwiania różnych spraw z bankami czy z firmami ubezpieczeniowymi. W regulaminach tychże często znajdują się jasne zapisy, iż wymaga się, by kontrahent biznesowy posługiwał się własnym stemplem.

Skorzystaj z naszych usług: Pieczątki Piaseczno

Pieczątkami posługują się na co dzień przedstawiciele różnych zawodów- np. lekarze czy prawnicy. Naczelna Izba Lekarska podaje nawet wytyczne jak pieczątka lekarska ma wyglądać i co ma zawierać- bez niej nie da się wykonywać codziennych obowiązków lekarza. Lekarz musi obowiązkowo posiadać pieczątkę, a na niej dane takie jak: imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer prawa wykonywania zawodu, posiadane specjalizacje plus  inne fakultatywne informacje. Zresztą nie tylko lekarz jest zobowiązany posiadać swój stempel, ale mają taki obowiązek także inni przedstawiciele medycznych zawodów jak choćby pielęgniarki i położne, a nawet lekarze weterynarii. Jak już wspomnieliśmy, pieczątki są obowiązkowe także dla prawników (notariuszy, adwokatów, sędziów, prokuratorów), a także dla przedstawicieli administracji państwowej. Pieczątki dla nich produkowane są przez Mennicę Polską.

Posiadanie pieczątki jest wygodne

Posiadanie firmowej pieczątki jest po prostu wygodne. Wypełnianie różnych kwestionariuszy i podpisywanie dokumentów jest wygodniejsze i szybsze, gdy podbijemy je stemplem, niż mielibyśmy podawać za każdym razem pisemnie całe stosy informacji. Pieczątka firmowa przydaje się np. na poczcie – na kopercie lub zwrotnym potwierdzeniu odbioru w miejscu na dane nadawcy wystarczy jeden stempel zamiast żmudnego wypisywania danych adresowych.

Ale nie można zapomnieć o jeszcze jednym istotnym aspekcie- otóż pieczątka firmowa to rodzaj reklamy. Przybijamy ją w wielu miejscach- jeśli dodatkowo umieścimy na niej adres naszej strony www, łatwiej trafi do nas klient. To bardzo praktyczne, zwłaszcza gdy prowadzimy sklep internetowy lub klinikę piękna czy inną podobną działalność- na klienta możemy trafić dosłownie wszędzie.