Jaki jest koszt wyrobienia pieczątki firmowej?

Kolory pieczątek- jakie mają znaczenie
Kolory pieczątek- jakie mają znaczenie?
Listopad 28, 2020
Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa
Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?
Grudzień 22, 2020
Pokaż wszystkie

Jaki jest koszt wyrobienia pieczątki firmowej?

Jaki jest koszt wyrobienia pieczątki firmowej

Choć pieczątki nie są czymś obowiązkowym, trudno wyobrazić sobie jednak bez nich prowadzenia firmy. Musimy wszak dzień w dzień podpisywać się pod dziesiątkami dokumentów kadrowych, zamówień, faktur, itp., nie jest więc możliwe, by nie posiadać firmowej pieczątki. Nad wyrobieniem takiej pieczątki zastanawiają się także osoby zakładające swoją działalność- warto jest dobrze zastanowić się nad tym, jaki chcemy mieć kształt pieczątki, kolor, układ graficzny- to wszystko mówi dużo o naszej firmie, jej profesjonalizmie, ale i o kreatywności. Jak wyrobić firmową pieczątkę i jaki jest tego koszt?

Pieczątka wizytówką firmy

Mimo tego, iż jako przedsiębiorcy mamy swoje wizytówki w formie papierowej, taką wizytówką jest także pieczątka. Jedni mogliby powiedzieć, że to tylko „mały stempelek”, ale to nieprawda- wygląd pieczątki mówi dość dużo o samej firmie. Jak już wspomnieliśmy, jest ona ważna także ze względów praktycznych- firma spotyka się na co dzień z wieloma formularzami, chociażby urzędowymi, pod którymi zawsze jest miejsce na postawienie pieczątki. Pieczątka firmowa pełni także rolę informacyjną, pozwala na identyfikację przedsiębiorstwa oraz na odczytanie podstawowych danych o firmie- np. przez klienta, kontrahenta czy urząd. Na pieczątce firmowej powinna się znaleźć nazwa firmy, numer NIP, adres siedziby firmy, kapitał zakładowy (jeśli jest to spółka z o.o.) oraz numer KRS i sąd rejestrowy (także w przypadku wspomnianej spółki). By klient czy inny podmiot mógł łatwo skontaktować się z firmą, można na pieczątce umieścić także numer kontaktowy, adres mailowy lub/ i adres strony www- jest to już jednak kwestia dowolna.

Art. 20 Ustawy prawo przedsiębiorców mówi, że w obrocie prawnym i gospodarczym przedsiębiorca powinien się posługiwać właśnie numerem identyfikacji podatkowej – NIP. Od kilku lat nie ma już obowiązku umieszczania na pieczątce firmowej numeru REGON- jest to numer statystyczny, który obecnie nie jest już wymagany.

Pieczątka to dobry i tani sposób na to, by się wyróżnić na tle konkurencji- zwłaszcza jeśli nasza firma zajmuje się dziedzinami kreatywnymi czy innowacyjnymi lub gdy tworzą ją ludzie o nieszablonowym podejściu do biznesu. Na pieczątce można umieścić chociażby tzw. faksymile, a jest to dokładna kopia odręcznego podpisu umieszczona na pieczątce- bardzo fajny gadżet. Poza dokumentami prawnymi faksymile świetnie sprawdzają się do podpisywania kartek okolicznościowych, informatorów i broszur wysyłanych przez firmę do klientów. Na swojej pieczątce można także umieścić logo jako ciekawy czynnik promocyjny i budowanie wizerunku firmy.

Ile kosztuje wyrobienie firmowej pieczątki?

Cena jest oczywiście zależna od kilku czynników- m.in. rodzaju wykorzystanego stempla (automat samotuszujący, drewno, itp.), powierzchni gumki stemplującej, materiałów, z jakich pieczątka jest wykonana oraz wykorzystanych technik produkcji i gumki i obudowy pieczątki. Małe pieczątki to koszt około 40-50 złotych, te średnie kosztować będą od 40 do 60 złotych. Za największe pieczątki zapłacimy oczywiście odpowiednio najwięcej- liczyć się w tym przypadku trzeba z ceną 70- 150 złotych.