Kolory pieczątek- jakie mają znaczenie?
28 listopada, 2020Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?
22 grudnia, 2020Choć pieczątki nie są czymś obowiązkowym, trudno wyobrazić sobie jednak bez nich prowadzenia firmy. Musimy wszak dzień w dzień podpisywać się pod dziesiątkami dokumentów kadrowych, zamówień, faktur, itp., nie jest więc możliwe, by nie posiadać firmowej pieczątki. Nad wyrobieniem takiej pieczątki zastanawiają się także osoby zakładające swoją działalność- warto jest dobrze zastanowić się nad tym, jaki chcemy mieć kształt pieczątki, kolor, układ graficzny- to wszystko mówi dużo o naszej firmie, jej profesjonalizmie, ale i o kreatywności. Jak wyrobić firmową pieczątkę i jaki jest tego koszt?
Pieczątka wizytówką firmy
Mimo tego, iż jako przedsiębiorcy mamy swoje wizytówki w formie papierowej, taką wizytówką jest także pieczątka. Jedni mogliby powiedzieć, że to tylko „mały stempelek”, ale to nieprawda- wygląd pieczątki mówi dość dużo o samej firmie. Jak już wspomnieliśmy, jest ona ważna także ze względów praktycznych- firma spotyka się na co dzień z wieloma formularzami, chociażby urzędowymi, pod którymi zawsze jest miejsce na postawienie pieczątki. Pieczątka firmowa pełni także rolę informacyjną, pozwala na identyfikację przedsiębiorstwa oraz na odczytanie podstawowych danych o firmie- np. przez klienta, kontrahenta czy urząd. Na pieczątce firmowej powinna się znaleźć nazwa firmy, numer NIP, adres siedziby firmy, kapitał zakładowy (jeśli jest to spółka z o.o.) oraz numer KRS i sąd rejestrowy (także w przypadku wspomnianej spółki). By klient czy inny podmiot mógł łatwo skontaktować się z firmą, można na pieczątce umieścić także numer kontaktowy, adres mailowy lub/ i adres strony www- jest to już jednak kwestia dowolna.
Art. 20 Ustawy prawo przedsiębiorców mówi, że w obrocie prawnym i gospodarczym przedsiębiorca powinien się posługiwać właśnie numerem identyfikacji podatkowej – NIP. Od kilku lat nie ma już obowiązku umieszczania na pieczątce firmowej numeru REGON- jest to numer statystyczny, który obecnie nie jest już wymagany.
Pieczątka to dobry i tani sposób na to, by się wyróżnić na tle konkurencji- zwłaszcza jeśli nasza firma zajmuje się dziedzinami kreatywnymi czy innowacyjnymi lub gdy tworzą ją ludzie o nieszablonowym podejściu do biznesu. Na pieczątce można umieścić chociażby tzw. faksymile, a jest to dokładna kopia odręcznego podpisu umieszczona na pieczątce- bardzo fajny gadżet. Poza dokumentami prawnymi faksymile świetnie sprawdzają się do podpisywania kartek okolicznościowych, informatorów i broszur wysyłanych przez firmę do klientów. Na swojej pieczątce można także umieścić logo jako ciekawy czynnik promocyjny i budowanie wizerunku firmy.
Ile kosztuje wyrobienie firmowej pieczątki?
Cena jest oczywiście zależna od kilku czynników- m.in. rodzaju wykorzystanego stempla (automat samotuszujący, drewno, itp.), powierzchni gumki stemplującej, materiałów, z jakich pieczątka jest wykonana oraz wykorzystanych technik produkcji i gumki i obudowy pieczątki. Małe pieczątki to koszt około 40-50 złotych, te średnie kosztować będą od 40 do 60 złotych. Za największe pieczątki zapłacimy oczywiście odpowiednio najwięcej- liczyć się w tym przypadku trzeba z ceną 70- 150 złotych.