Jak dorobić klucz do zamka w mieszkaniu?

Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa
Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?
Grudzień 22, 2020
Jak usunąć złamany klucz z zamka
Jak usunąć złamany klucz z zamka?
Luty 10, 2021
Pokaż wszystkie

Jak dorobić klucz do zamka w mieszkaniu?

Jak dorobić klucz do zamka w mieszkaniu

Żadna zguba czy popsucie nie dotyka nas tak bardzo namacalnie jak zgubienie lub zniszczenie klucz do mieszkania. Wychodzimy rano do pracy lub po całym w niej dniu wracamy do domu, sięgamy po klucz, a jego…nie ma lub uległ zniszczeniu. Zaczynamy panikować, z minuty na minutę podnosi nam się ciśnienie, szukamy szybkich rozwiązań w głowie. Jest jeszcze dramatyczniej, jeśli był to jedyny klucz do danego zamka…Czy jest to sytuacja bez wyjścia, w której zostaje jedynie wymiana zamka na nowy? A może dobry i doświadczony ślusarz dorobi nam klucz do każdego zamka i nawet w sytuacji, gdy nie ma jego pierwowzoru? W tym artykule dowiesz się kilu rzeczy o dorabianiu klucza do mieszkania i o tym, jak zakochać się w stresującej i kłopotliwej sytuacji.

Złamałem klucz- i co dalej?

Złamania lub inne zniszczenia kluczy są dość częstym i powszechnym problemem z jakim na co dzień w pracy spotyka się ślusarz. Jeśli więc doświadczyliśmy sytuacji, gdy zamykając/ otwierając drzwi do mieszkania, załamał nam się kluczyk wewnątrz zamka- nie ma co panikować. Na miejsce warto jak najszybciej wezwać dobrego i sprawdzonego fachowca. Jeśli był to zamek tradycyjny, uniwersalny i prosty, szybka naprawa będzie tym łatwiejsza- ale dobry fachowiec radzi sobie bez problemu także z zamkami antywłamaniowymi i posiadającymi wielostopniowe zabezpieczenia. Ślusarz dzięki swoim narzędziom usunie z zamka kawałek klucza, który został wewnątrz niego i na podstawie wycisku na odpowiedniej masie, wykona duplikat złamanego egzemplarza. Później zostaje jeszcze obróbka termiczna materiału oraz jego oszlifowanie. Na koniec pozostaje wyczyszczenie nowego klucza wykonywane przy użyciu drucianej szczoteczki.

Dorabianie klucza na podstawie zamka

Jak już wspomnieliśmy, zdarzają się także sytuacje, gdy zgubiony czy zniszczony klucz był jedynym egzemplarzem jaki posiadaliśmy. Taka sytuacja nie jest sytuacją bez wyjścia, gdyż ślusarz potrafi odtworzyć klucz na podstawie zamka. Dorobienie klucza na podstawie zamka jest jednak jedynie wtedy wskazane, gdy nie mamy cienia wątpliwości co do braku kradzieży klucza- jeśli jednak podejrzewamy, iż klucz został nam skradziony, lepiej jest wymienić zamek w drzwiach na nowy. Odpowiednio doświadczony fachowiec dorobi nam klucz do zamka każdego rodzaju- zasuwowe, nacinane, dwupiórowe czy nawiercane pionowo. Grunt to nie wpadać w panikę- pogotowia ślusarskie działają zazwyczaj 24h/7 dni w tygodniu. Warto jednak mieć zapisany w telefonie numer do polecanego fachowca, by w sytuacji nerwowej nie szukać kogokolwiek bez referencji.

Ceny dorabiania kluczy do mieszkań

Ceny usług ślusarskich, w tym ceny dorabiania kluczy mogą się trochę różnić chociażby ze względu na miejsce wykonywania usługi- w dużych miastach są one lekko wyższe. Jeśli chodzi o dorabianie różnego rodzaju kluczy, to średnio wygląda to następująco:

– dorabianie klucza patentowego- max.20 zł (patentowe zagraniczne- ok.30 zł),

– dorabianie klucza nawiercanego- 20-40 zł,

– dorabianie klucza grawerowanego, pionowo nawiercanego- ok. 20 zł,

– dorabianie klucza typu Gerda- 60-70 zł.

Samo dorobienie klucza to oczywiście nie wszystko- doliczyć trzeba jeszcze inne usługi jakie na miejscu musiał podjąć ślusarz (jeśli oczywiście konieczny był jego przyjazd).