dorabianie kluczy do drzwi antywłamaniowych
Dorabianie kluczy do drzwi antywłamaniowych
Luty 24, 2021
Pieczątka w działalności gospodarczej
Jak wyrobić pieczątkę firmową?
Marzec 30, 2021
Pokaż wszystkie

Pieczątka firmowa – wymogi

Pieczątki Warszawa Ursynów

Podczas zakładania własnej firmy wielokrotnie rodzą się wątpliwości na temat tego, jakie istnieją wymogi i przepisy prawne regulujące dysponowanie pieczątką firmową. Myśl, by ją wyrobić powstaje w chwili, kiedy zakładamy firmowe konto bankowe – właśnie w takim momencie pierwszy raz spotykamy się z domaganiem opieczętowania dokumentów. W polskim prawie nie jest oficjalnie wymagane, by mieć pieczątkę firmową, dobrze jednak wiedzieć o tym, że decydując się ją wyrobić, będziemy musieli wziąć pod uwagę kilka aktów normatywnych.

Jakie wymogi powinna spełniać pieczątka firmowa?

Pieczątki mogą posiadać różne wzory. I w tym zakresie nie ma żadnych prawnych wymogów, które przedstawiałyby wytyczne, jaki dana pieczątka musi mieć wygląd. Wszystko to kwestia ceny i sprowadza się bowiem do tego, że przedsiębiorca sam powinien zaprojektować stempel. Można natomiast przeanalizować, jakie dane niezbędne będą na tej pieczęci. Znaczenie może mieć też to, czy stempel firmowy określa działalność gospodarczą jednoosobową czy spółkę. W obu przypadkach należy wymienić kilka elementów i przemyśleć czy będą one potrzebne. Jeśli wyrabiamy pieczątkę spółki z o.o. powinna się zatem na niej znajdować jej nazwa (zazwyczaj skrócona, taka jaka została podana w akcie założycielskim), numer NIP, jak również adres siedziby podmiotu gospodarczego.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż pieczątka spółki zawiera zawsze stawkę kapitału zakładowego, a także numer w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pochodzi to z przepisów kodeksu spółek handlowych.  W przypadku działalności jednoosobowej wszystkie problemy znikają. Jest to bowiem bardzo uproszczona pieczątka. Ten typ przedsiębiorstwa nie ma tak zwanego kapitału zakładowego oraz wpisu w sądzie rejestrowanym. Pieczątka firmy jednoosobowej musi mieć jej nazwę (zazwyczaj jest to po prostu imię i nazwisko), Numer Identyfikacji Podatkowej oraz adres przedsiębiorstwa. Rzadko na pieczątce pojawia się numer REGON, w danej chwili taki przepis już nie istnieje.

Pieczątka firmowa – gdzie wyrobić?

Niektóre instytucje oferują wykonanie pieczątek od ręki, nie ma potrzeby umawiania się na konkretny termin. Wyjątkiem są większe zamówienia, w sprawie których zazwyczaj należy się kontaktować przez stronę internetową. Konkurencyjne ceny powodują, że wiele firm nawiązuje z nimi współpracę. Posiadają szeroki wybór pieczątek: firmowe, księgowe, kieszonkowe – w zależności od tego, jakie potrzeby ma klient.

Jeśli zakładamy spółkę lub działalność w stolicy, znajdziemy tam kilka placówek, które posiadają niższe ceny od drukarni lub innych miejsc, w których wykonuje się pieczątki. Produkty są trwałe, dokładne oraz estetyczne. Dobrze radzą sobie z częstym ich używaniem. Koszty usług uzależnione są nie tylko od ilości tekstu, ale również od grafiki i rodzaju obudowy. Plusami mogą się na pewno okazać – dobra lokalizacja i łatwy dojazd, które przyciągają wielu klientów.

Jeśli zdecydujemy się na zamówienie pieczątki przez Internet, należy umieścić na niej wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Lepiej oszczędzić sobie czasu oraz nie powodować konfliktów z urzędnikami.