Pieczątka w działalności gospodarczej – jaką wybrać?
28 sierpnia, 2020Jak zostać zegarmistrzem?
29 września, 2020Każdy z nas z pewnością chociaż raz musiał sobie dorobić klucze- dla siebie, dla dziecka, dla współmałżonka, dla dziadków czy dla opiekunki. Najczęściej chcemy zrobić to sprawnie i szybko, ponieważ robimy to zazwyczaj gdzieś „przy okazji”, będąc np. w centrum handlowym i widząc punkt dorabiania kluczy. Od razu nasuwa się wtedy myśl, że można je teraz dorobić i od razu odebrać. No właśnie- ile trwa dorabianie kluczy i czy będą one gotowe zanim zrobimy zakupy np. w centrum handlowym?
Jak wygląda dorabianie klucza i ile trwa?
Oczywiście mamy na rynku wiele rodzajów i form kluczy, a dorabianie każdego z nich może być trochę inne- zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych technicznie. Tradycyjne klucze jakie każdy z nas na pewno posiada- czasem do domu, a czasem jedynie do roweru czy do piwnicy- to nic skomplikowanego i trwa dosłownie chwilę (około kwadransa, jeśli akurat trafiliśmy na ślusarza nie zajętego innym zleceniem). Duplikaty tradycyjnych kluczy tworzy się w kilka minut przy użyciu specjalnie przeznaczonej do tego celu maszyny. Klucz powstaje z materiału jakim jest surówka, a następnie poddawany jest obróbce termicznej oraz szlifowaniu.
Trochę bardziej wymagające i czasochłonne jest dorabianie kluczy patentowych- takich jak np. klucze typu gerda- oraz nietypowych. Może się zdarzyć, iż nie każdy punkt usługowy zajmuje się dorabianiem takich kluczy i trzeba będzie poszukać specjalisty. Co bardzo istotne, dorabianie kluczy patentowych możliwe jest wyłącznie po okazaniu tak zwanej karty bezpieczeństwa, na przykład firm takich, jak Dierra, Wilka czy Gerda. To oczywiście szczególne kwestie bezpieczeństwa, trzeba schować sobie tą kartę i w razie potrzeby okazać ją osobie dorabiającej klucze. Podobnie jest w przypadku chęci dorobienia klucz do sejfu- często odbywa się to na podstawie pisemnego zlecenia właściciela szafy pancernej. Zabezpieczamy się tym samym przed dorobienie klucza do sejfu czy do zamka antywłamaniowego przez złodzieja.
Czy można dorobić klucz na podstawie zamka?
Zdarzają się sytuacje, gdy nie mamy zapasowego klucza, a klucz, który się zgubił był jedynym jaki mieliśmy. Nie ma co panikować, sytuacja nie jest bez wyjścia i nie trzeba od razu myśleć o wymianie całego zamka. Można bowiem dorobić klucz na podstawie zamka, choć będzie to droższe. Tego typu usługę lepiej jest zlecić prawdziwe doświadczonemu pogotowiu ślusarskiemu- nieraz może to być operacja dość skomplikowana, chociażby, gdy mamy niestandardowe zamki w drzwiach. Nie każdy ślusarz, a jedynie ten dobry będzie miał odpowiednią wiedzę i umiejętności, by dorobić klucz np. do zamka antywłamaniowego. Niewłaściwy fachowiec nie dość, że nie dorobi klucza, to jeszcze może uszkodzić zamek, drzwi, a może i futrynę.
Ile kosztuje dorabianie klucza?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie- wszystko zależy od rodzaju klucza, rodzaju zamka, a także od tego czy dorabiamy klucz na podstawie duplikatu czy też na podstawie zamka. Dorobienie najzwyklejszego klucza to koszt kilku złotych, a tego patentowego to około 15-20 złotych.