Jak zostać zegarmistrzem?
29 września, 2020Otarcia na zamszowych butach – jak sobie z nimi poradzić?
12 listopada, 2020Słyszeliście o zegarkach automatycznych? Tak, tak- automatycznych. Są to zegarki, które czerpią energię z ruchu ręki i zyskują sobie coraz większe grono sympatyków. Zegarkiem automatycznym określimy zegarek, który posiada automatyczny naciąg. To, co dla takiego zegarka jest charakterystyczne to poruszanie się wskazówki sekundnika jednostajnym i płynnym ruchem i możliwość usłyszenia szumu spowodowanego takim właśnie ruchem. Zegarek automatyczny to w sumie nic innego jak zegarek mechaniczny z automatem- sprężyna w takim zegarku, jak już wspomniano, nakręcana jest nie przez pokręcanie pokrętłem (jak w przypadku zwykłego zegarka mechanicznego), a ruchem ramienia (ręki) osoby noszącej ten zegarek. Pierwszy taki zegarek opatentowany został w roku 1923 przez Johna Harwooda, choć mechanizm jego działania znano już od połowy XVIII wieku.
Dowiedz się więcej o zegarku automatycznym, a więc mówimy!
Wielbiciele noszenia zegarków bardzo doceniają zegarki automatyczne, gdyż są to zegarki, które z bardzo dużą dokładnością odmierzają nam czas. Ich dobowe odchylenia plasują się na poziomie -10/+25 sekund na dobę. Czy jak zdejmiemy taki zegarek, to przestanie on działać? Oczywiście nie- zegarki automatyczne posiadają tzw. rezerwę chodu, dzięki której działają one nawet wtedy, gdy czasowo zdejmiemy je z ręki- np. w celu wzięcia kąpieli, ale możemy także spać bez zegarka czy nawet go zapomnieć założyć rano do pracy- on i tak będzie działał, gdyż rezerwa chodu wynosi dziś nawet około 40 godzin. Niektóre modele wyposażone są także w tzw. rotomat, czyli niewielką skrzyneczkę, która wprawia w ruch odłożony do niej zegarek, tak, by jego automat działał bezustannie.
Aby zegarek automatyczny mógł działać, potrzebuje on rotora, który jest sercem takiego zegarka. Rotor określany jest inaczej wahnikiem. Nieustannie jest on wprawiany w ruch podczas poruszania ręką, a to naciąga sprężynę napędową w takim zegarku automatycznym. Elementem, który bezpośrednio naciąga tą sprężynę jest łożysko kulkowe i żeby ono działało wymagany jest chociażby minimalny ruch ręką.
Czy zegarek automatyczny wymaga więc nakręcania?
I tutaj odpowiedź może cię zaskoczyć, gdyż jest twierdząca. Zegarek automatyczny, jak i zegarek mechaniczny, będzie czasem wymagał wsparcia, a więc kilku obrotów koronką, a to po to, by uruchomić pracę automatycznego mechanizmu. Nie trzeba tego robić więc na co dzień, bo sprężyna nakręca się sama, jak już opisano, ale trzeba ją nakręcić ręcznie np. przed pierwszym użyciem zegarka lub po tym, jeśli długo leżał odłożony na szafce i nieużywany. Istnieją jednak modele zegarków automatycznych, których nie należy nakręcać w żadnym wypadku- próba nakręcania ich może się nawet skończyć trwałym uszkodzeniem czasomierza. To modele, które w swoim działaniu wykorzystują ruch kinetyczny.
Zegarki automatyczne to zegarki pozwalające na dużą wygodę oraz swobodę i nie wymagające pamiętania o nakręcaniu mechanizmu- to właśnie dlatego są tak cenione. Kojarzą się z prestiżem, są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska- do ich działania nie jest niezbędna energia elektryczna, więc nie generują one odpadów w postaci baterii.