Otarcia na zamszowych butach – jak sobie z nimi poradzić?

Czy można nakręcać zegarek automatyczny
Czy można nakręcać zegarek automatyczny?
Październik 16, 2020
Kolory pieczątek- jakie mają znaczenie
Kolory pieczątek- jakie mają znaczenie?
Listopad 28, 2020
Pokaż wszystkie

Otarcia na zamszowych butach – jak sobie z nimi poradzić?

Otarcia na zamszowych butach

Uwielbiamy zamszowe buty- np. oryginalne kowbojki, eleganckie mokasyny czy kozaki, a także oksfordy. Buty zamszowe występują w wielu kolorach i są świetną, nieco bardziej luźną w wyrazie alternatywą dla butów z gładkiej, licowej skóry. Ale zamsz to także materiał wymagający, trzeba o niego odpowiednio dbać, by w dobrej formie służył nam całe lata. Jak więc pielęgnować buty wykonane z zamszu i jak usuwać wszelkie otarcia pojawiające się na takim materiale?

Czym jest zamsz?

Zamsz to nic innego jak naturalna skóra, którą zalicza się do tzw. skór szorstkich- zaliczyć do nich trzeba także welur oraz nubuk. Skóry szorstkie (czyli takie z widocznymi gołym okiem „włoskami”) są bardziej wymagające w czyszczeniu niż skóry licowe oraz bardziej podatne na szkodliwe działanie wilgoci. Zamsz jest tzw. skórą oszlifowaną, któremu to szlifowi poddaje się wewnętrzną stronę skóry, tzw. mizdrę.

Dbaj o zamsz by uniknąć otarć na zamszowych butach

O zamszowe buty trzeba bardzo dbać już od chwili ich zakupu. Nie wystarczy się zreflektować dopiero wtedy, gdy widzimy na obuwiu pierwsze otarcia czy inne niepożądane defekty. Jeśli kupujemy buty z zamszu, trzeba kupić także dobry impregnat do nich i odpowiednio je zabezpieczyć. Impregnat ma za zadania ochronić zamsz przed działaniem wilgoci, a także ułatwić czyszczenie butów. Poza impregnacją butów warto także regularnie je czyścić- najlepiej jest robić to nawet codziennie, po każdorazowym powrocie do domu. Buty z zamszu najlepiej jest czyścić szczoteczką bądź gumką do zamszu, które idealnie usuną z butów kurz czy zaschnięte błoto. Butów zamszowych nie zaleca się zakładać podczas prawdziwie deszczowej pogody- w taki dzień lepiej włożyć kalosze lub buty ze skóry licowej. Zamsz bardzo namaka, a jedno przemoczenie butów może sprawić, ich kolor ściemnieje i trudno będzie wrócić do jego wcześniejszego wyglądu. Do zamszu zawsze stosować należy preparaty czyszczące i zabezpieczające, które są stricte zamszowi dedykowane- zastosowanie do zamszu preparatów przeznaczonych do skóry licowej, zniszczy bezpowrotnie strukturę szorstkiej skóry.

Impregnować zamsz powinniśmy po każdym wyczyszczeniu butów- najłatwiej jest to robić przy pomocy impregnatu w sprayu.

Otarcia na zamszu – jak sobie radzić?

Każdy z butów jest podatny na otarcia i powstawanie wszelkich rys- dzieje się tak nawet podczas zwykłego codziennego użytkowania butów.  Z otarciami na butach zamszowych radzić sobie można przy pomocy wszelkich środków do czyszczenia tego typu skóry. Dobrym rozwiązaniem jest więc użycie od czasu do czasu odświeżacza do zamszu, który regeneruje powierzchnię, przywraca żywy kolor oraz naturalną puszystość. Drobne otarcia np. na czubach butów zamszowych możemy spróbować usunąć szczoteczką do zamszu lub gumką przeznaczoną do tego typu materiału. Na rynku możemy także znaleźć odplamiacze do zamszu (skutecznie czyszczą nawet najbardziej oporne plamy, a przy tym nie zmieniają koloru tworzywa) oraz płyny w aplikatorach (dzięki wyprofilowanym końcówkom dokładnie czyszczą zamsz – świetnie poradzą sobie także z otarciami.