Ile trwa dorabianie klucza
Ile trwa dorabianie klucza?
Wrzesień 9, 2020
Czy można nakręcać zegarek automatyczny
Czy można nakręcać zegarek automatyczny?
Październik 16, 2020
Pokaż wszystkie

Jak zostać zegarmistrzem?

Jak zostać zegarmistrzem

Zegarmistrzostwo i w Polsce i na świecie na swoją długą i bogatą historie i choć nie jest dziś rzemiosłem tak popularnym jak kiedyś, wciąż znaleźć można niemałe grono kandydatów na to, by zostać zegarmistrzem. Choć żyjemy dziś w kulturze jednorazówek- kupujemy i po jakimś czasie wyrzucamy ubrania, przedmioty czy sprzęty- co nadal jest na świecie wiele osób ceniących sobie dobre zegarki- te na rękę czy te do domu- którzy wolą o nie dbać i konserwować je, a nie wyrzucać przy pierwszej nadarzającej się okazji. Jak wyglądała historia zegarmistrzostwo i co dziś trzeba zrobić, by zostać zegarmistrzem?

Historia zegarmistrzostwa w zarysie

Chyba każdy z nas się domyśla, iż początki mierzenia czasu związane są ze starożytnym Egiptem, gdzie w 3000 roku p.n.e zaczęto stosować pierwsze tarcze słoneczne (dokładny rok jest oczywiście dość umowny). Na przestrzeni wieków zaczęło pojawiać się coraz to nowe formy zegarów- zegary olejowe, zegary wodne, zegary ogniowe, a człowiek dążył do tego, by jak najsprawniej umieć odmierzać czas. Pierwsze mechaniczne odmierzacze czasu są datowane na mniej więcej XIII wiek i są oczywiście związane z klasztorami, które w tamtych wiekach były centrami i nauki i kultury. Pierwsze świecie zegary to zegary na wieżach w miastach, które zaczęły pojawiać się około XIV wieku, wśród których możemy wymienić choćby wieżę zegarową w Londynie 1348- sławny na cały świat Big Ben czy wieżę zegarową w Norymberdze- 1356-1361. Z Norymbergą związana jest także historia pierwszego zegarka kieszonkowego, który został skonstruowany przez norymberskiego ślusarza Petera Henleina. Pierwszy zegarek na bransolecie pojawił się w XVIII wieku, a wykonany został w Genewie przez zakłady zegarmistrzowskie Jaquet-Droz i Leschot.

Rewolucją w zegarmistrzostwie było oczywiście wynalezienie mechanizmu kwarcowego, co datuje się na rok 1967. Wykonali go Szwajcarzy wraz z Japończykami. Na rynek zaczęła wchodzić nowa technologia, do której nie byli przygotowani starzy zegarmistrzowie- wiele zakładów upadło. Od tamtego czasu zegarek stał się produktem masowym dostępnym dla każdego.

Jak zostać zegarmistrzem?

Zawód zegarmistrza to na pewno nie jest zajęcia dla osób bez cierpliwości. Dobrym zegarmistrzem będzie osoba, która kocha zegarki i mechanizmy, która jest skrupulatna, cierpliwa, umie pracować w pełnej koncentracji. By zostać zegarmistrzem można być albo samoukiem, postarać się o staże w dobrych pracowniach zegarmistrzowskich, samemu w domu próbować uczyć się zegarkowych mechanizmów, ale można także wybrać kształcenie zawodowe w Zasadniczej Szkole Zawodowej w odpowiednio sprofilowanej na ten zawód klasie. Różne istniejące po dziś dzień cechy zegarmistrzowskie w Polsce proponują także kandydatom warsztaty, na których posiąść można praktyczną wiedzę na temat zawodu zegarmistrza. Świadectwo czeladnika jest dokumentem potwierdzającym umiejętności w zawodzie. Odbyty kurs kończy się odpowiednim egzaminem zdawanym przed komisją, która powołana jest do tego celu przez Izby Rzemieślnicze.