szewc warszawa
Jak naprawić przetarte buty?
Sierpień 16, 2021
Jak naprawić pasek w zegarku
Jak wyczyścić złotą bransoletę od zegarka?
Wrzesień 24, 2021
Pokaż wszystkie

Rodzaje kluczy do drzwi

Jakich kluczy nie można dorobić

Wybierając rodzaj drzwi, zamka i kluczy, najczęściej naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Odpowiednio masywne drzwi zewnętrzne, zamki odpowiednio zabezpieczone i pasujące do nich klucze sprawiają, iż możemy poczuć się we własnym domu bardzo bezpiecznie. Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy, że na rynku dostępnych jest całkiem sporo różnych rodzajów i typów kluczy, których kupno warto rozważyć. Dowiedzmy się zatem jakie to rodzaje.

Rodzaje kluczy do drzwi – różne typy i zastosowania

Najogólniej biorąc możemy wyszczególnić trzy rodzaje kluczy do drzwi. Są to mianowicie klucze mechaniczne, magnetyczne oraz elektroniczne. Z kolei ze względu na rodzaj nacięć wykonanych na kluczu, klucze mogą być frezowane, nawiercane lub nacinane.

Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo jakie ma nam zapewnić dany rodzaj klucza i zamka, im więcej nacięć czy nawierceń, tym lepiej. Wtedy mówimy o kluczu, który posiada wiele różnych kombinacji kodu, a to znacząco wpływa na trudność jego podrobienia lub otworzenia zamka czymkolwiek. Ilość kombinacji kodu klucza jest określona w europejskiej normie PN-EN 1303; 2007. To, w jakiej klasie znajduje się dany klucz, zależy od kombinacji kodu, a więc o wspomnianej już ilości nacięć na kluczu. Najlepsze klucze posiadać mogą nawet 100 000 różnych kombinacji kodu!

Ale na jakość danego klucza poza nawierceniami, ma także wpływ materiał z jakiego dany klucz jest wykonany. Najlepszymi są te klucze, które zrobione są np. z mosiądzu lub z chromu.

Za najbardziej bezpieczne uznaje się te klucze, które chronione są patentem. Prawo do wytwarzania takich kluczy ma jedynie ta marka, która je opatentowała. Nie ma więc możliwości, by ktoś mógł je podrobić. Taki klucz może być dorabiany tylko u producenta lub w oficjalnych punktach dystrybucyjnych firmy.

Klucze patentowe – co to takiego i gdzie są stosowane.

Jako właściciele swojego mieszkania lub domu często głowimy się nad tym, jak maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Jednym z prostych i najlepszych sposobów jest montaż odpowiedniego zamka i klucza – tutaj jednym z najlepszych wyborów będą wspomniane zamki oraz klucze patentowe.

Klucze te sprzedawane są z tzw. kartą bezpieczeństwa. Jest to niewielka karta, która wyglądem przypomina trochę kartę kredytową. Gdy zamierzamy dorobić klucz patentowy, zawsze zobowiązani jesteśmy okazać tę kartę. Bez niej dorobienie klucza jest w zasadzie niewykonalne, a to znacząco wpływa na bezpieczeństwo tego rozwiązania.

Dodatkowo klucz patentowy może być kluczem konwencjonalnym (tradycyjnym) lub symetrycznym. Klucz tradycyjny otwiera nam zamek jedynie w jedną stronę, zaś klucz symetryczny może go otworzyć w obie strony. To wygodne i bardzo komfortowe np. w przypadku osób niedowidzących, dla których jest znacznym ułatwieniem.