Jak skrócić bransoletkę w zegarku
Jak skrócić bransoletkę w zegarku?
23 grudnia, 2019
Jak naprawić pasek w zegarku
Jak naprawić pasek w zegarku?
21 stycznia, 2020
Jak skrócić bransoletkę w zegarku
Jak skrócić bransoletkę w zegarku?
23 grudnia, 2019
Jak naprawić pasek w zegarku
Jak naprawić pasek w zegarku?
21 stycznia, 2020

Praca zegarmistrza może się wydawać zawodem odchodzącym powoli w zapomnienie. Z całą pewnością mniej jest osób, które pragną szkolić się w tym zawodzie, niż kiedyś. Z drugiej strony jest to ogromna szansa, dla tych, którzy marzą o byciu zegarmistrzem- obecni zegarmistrzowie są już często bardzo blisko wieku emerytalnego. Jakie szkoły lub kursy należy skończyć, by zostać zawodowym zegarmistrzem?

Kariera zegarmistrza

Praca zegarmistrza nie jest pracą łatwą. Dlatego też zaleca się, by (jak do każdego zawodu) podejść do niej z pasją i ocenić, czy jest to coś co chcemy w 100% wykonywać. podstawowymi predyspozycjami jakimi powinien odznaczać się przyszły zegarmistrz jest bardzo dobry wzrok oraz zdolności manualne. Na co dzień to przecież praca z niezwykle drobnymi i precyzyjnymi mechanizmami zegarowymi. Zadania, z jakimi na co dzień ma do czynienia zegarmistrz, będą świetną pracą dla każdego, kto uwielbia podglądać jak dana rzecz działa, jak działa jej mechanizm. Zawód zegarmistrza to świetna praca dla ludzi, którzy odznaczają się ciekawością, pragną usprawniać działanie przedmiotów, mają dużo precyzji w dłoniach. Precyzja jest w tej pracy kluczowa- wszak codziennie zegarmistrz ma do czynienia z niezwykle małymi mikromechanizmami, które muszą nienagannie działać, by ten tani jak i ten najdroższy zegarek mogły pracować prawidłowo. To w końcu praca dla tych, którym nie jest obce myślenie analityczne. Praca zegarmistrzowska wymaga wizualizowania sobie ukończonego już projektu i działanie nad jego składową wiedząc, iż jest ona częścią całości. Możliwość zobaczenia całości, a następnie naprawienia jej części dla ponownego scalenia bez zarzutu jest kluczową umiejętnością zegarmistrzowską.

Obecnie zawód zegarmistrzowski uległ dość głębokiej specjalizacji, dlatego na rynku znaleźć można takich specjalistów jak specjalista do spraw części zamiennych w zegarkach lub konsultanta do spraw zegarków. Zawód ten stał się także bardziej elitarny – mimo tego, iż technologia wciąż mknie do przodu. Elitarność to cecha, jaka łączy obecnie niemal wszystkie zawody rzemieślnicze. Zegarmistrz to dziś specjalista- fachowiec, a przyczyniło się do tego, bez wątpienia, zautomatyzowanie jego pracy.

Skorzystaj z naszych usług zegarmistrzowskich: https://serwis-obuwia.pl/zegarmistrz/.

Skręcanie i rozkręcanie mechanizmów zegarkowych to żmudna praca, która poza zdolnością analitycznego myślenia i precyzją, wymaga także ogromu cierpliwości, skrupulatności, spokoju i koncentracji. Bez posiadania tych cech nie warto myśleć o tym zawodzie. Zegarmistrzem można zostać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest uczęszczanie do Zasadniczej Szkoły Zawodowej i zdobycie w niej zawodu w odpowiednio sprofilowanej klasie. Druga opcja to kursy organizowane przez cechy zegarmistrzowskie i na końcu zdobywanie zawodu pod okiem szkolących mistrzów zegarmistrzostwa. Świadectwo czeladnika jest dokumentem potwierdzającym umiejętności w zawodzie i może być atutem przy szukaniu zatrudnienia, jak również zachęcać klientów w przypadku prowadzenia własnej działalności. Egzamin czeladniczy zdawany jest przed komisją powołaną przez Izby Rzemieślnicze.