Jak zostać zegarmistrzem?
13 stycznia, 2020Ile kosztuje dorabianie kluczy do domu?
24 lutego, 2020Nawet najdroższy, najlepsze jakości zegarki nie są odporne na uszkodzenia. Jedne z najczęstszych to uszkodzenia pasków zegarków – niezależnie od materiału ich wykonania. Na szczęście naprawa zazwyczaj nie jest skomplikowane i możemy ją wykonać w domowych warunkach.
Jak naprawić pasek w zegarku?
Rozwój technologii nie wyparł z tynku tradycyjnych zegarków. Odruch spoglądania na rękę, by sprawdzić, która godzina, okazał się zbyt głęboko zakorzeniony w świadomości ludzi, by wszyscy przestawili się na urządzenia elektroniczne – które przecież zazwyczaj nie mogą, w przeciwieństwie do zegarków, pracować zbyt długo bez konieczności podładowania baterii. Nie wspominając o tym, że wiele osób traktuje zegarek jako stylowy element biżuterii. Uszkodzony pasek skórzany lub z tworzywa czy też przerwana bransoletka w zegarku to powszechny kłopot, który może spotkać właścicieli miłośników czasomierzy. Jak naprawić pasek w zegarku, jeśli jesteśmy do niego przywiązani i nie chcemy go wymieniać?
Naprawa zegarka – Pasek skórzany
Najczęstsze uszkodzenia pasków skórzanych lub z tworzywa to przetarcia, pękanie powłoki i rozdwajanie się. Najtańsze paski spotyka to dość często i gdy do tego dojdzie, niestety pozostaje jedynie ich wymiana – naprawa jest po prostu nieopłacalna. Gorzej, gdy uszkodzeniu ulegnie skóra wysokiej jakości. W przypadku niewielkiego rozdwojenia dwóch warstw paska spróbujmy użyć specjalnego kleju do skóry, najlepiej wyposażonego w wygodny, niewielki dozownik, który zapobiegnie rozlaniu się substancji na większą powierzchnię. Dobrej jakości klej powinien wytrzymać próbę czasu. Jeśli jednak materiał paska jest wyraźnie popękany lub gdy wniknął weń brud, sól czy pot – niewiele możemy poradzić. Aby do tego nie dopuścić, należy wyrobić sobie kilka dobrych nawyków, które zapobiegną nadmiernemu zużyciu: trzymać zegarek z dala od wody, pamiętać, by zdejmować go na noc, konserwować, regularnie przecierając ściereczką z mikrofibry, a od czasu do czasu także specjalną pastą czyszczącą, którą możemy wykonać samodzielnie z wody i sody oczyszczonej (proporcje 1:1). Po wchłonięciu pasty (ok. godziny) należy przetrzeć i wypolerować obie warstwy paska.
Naprawa zegarka – Bransoletka
Naprawa paska-bransolety na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana, ale tak naprawdę to nic trudnego. Większość dostępnych bransolet składa się z teleskopowo połączonych ze sobą ogniw – jeśli jedno z nich zostanie uszkodzone, trzeba je usunąć, tym samym skracając bransoletkę. Można to zrobić nie tylko wtedy, gdy rozważamy, jak naprawić pasek w zegarku, ale również, gdy chcemy po prostu skrócić zbyt długą bransoletę.
Do skrócenia paska będą nam potrzebne proste narzędzia: pęseta, małe kombinerki oraz cienki drucik (może być np. pineska). Naprawą zajmujemy się od wewnętrznej strony, aby ewentualne zarysowania nie były widoczne; często również właśnie od wewnątrz zaznaczone są strzałkami kierunki wyciągania teleskopów łączących spoiwa. Za pomocą drucika wypychamy teleskop przy ogniwie, którego chcemy się pozbyć, a następnie wyciągamy je za pomocą pineski. Następnie robimy to samo z drugiej strony ogniwa. Teraz pozostało jedynie połączenie jednym z teleskopów pozostałych w bransolecie ogniw, dociśnięcie teleskopu kombinerkami – i voilà, nasza bransoleta jest gotowa.