Jak naprawić pasek w zegarku
Jak naprawić pasek w zegarku?
Styczeń 21, 2020
Gdzie jest dobry szewc w Warszawie
Gdzie jest dobry szewc w Warszawie?
Marzec 13, 2020
Pokaż wszystkie

Ile kosztuje dorabianie kluczy do domu?

ile kosztuje dorabianie kluczy

Dorabianie kluczy do domu lub mieszkania jest szczególnie popularne wśród studentów, którzy po kilka osób wynajmują w mieście wspólne mieszkanie (rzadziej dom), z którego wchodzą i do którego wracają w różnych godzinach – lokator bez własnego kompletu, który miałby pecha wrócić akurat w porę, gdy nikogo w mieszkaniu nie ma, musiałby „kwitnąć” pod drzwiami nie wiadomo jak długo. Ale nawet jeśli w naszym domu zawsze ktoś jest albo gdy mieszkamy sami, zapasowy komplet kluczy jest niezbędny, by w razie zgubienia tego podstawowego nie być skazanym na wymianę zamków. Ile kosztuje dorabianie kluczy do domu?

Usługi dorabiania kluczy są obecnie dość powszechne – można jest spotkać w osiedlowych pawilonach czy centrach handlowych. Cennik zależy od rodzaju kluczy, które mają zostać skopiowane, nie jest to jednak duże obciążenie dla budżetu. W przypadku najpopularniejszych modeli za jeden powielony klucz nie zapłacimy więcej niż 10-20, zdarzają się jednak ceny sięgające nawet 50-60 zł.

Klucze patentowe

W nowoczesnych zamkach powszechnie spotykane są klucze patentowe: krajowe (oznaczane kodem YT15 lub UL050) oraz zagraniczne (WK55 lub GE1). Każdy klucz patentowy posiada specjalny kod oraz kartę kodową – dorobienie takiego klucza możliwe jest jedynie po okazaniu takiej karty. Średnia cena dorobienia patentowego klucza krajowego, podklamkowego i specjalnego to 10-15 zł, a zagranicznego – ok. 20 zł.

Klucze nawiercane

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają zastrzeżone klucze nawiercane Gerda i nawiercane specjalne. To, ile kosztuje dorabianie tego typu kluczy do domu, zależy od tego, w jakiej części kraju mieszkamy. W mniejszych miejscowościach wyniesie ok. 25-20 złotych, w największych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, dorobienie nawiercanego klucza Gerda będzie nas kosztować ok. 30-40 zł.

Natomiast średni koszt dorobienia kluczy grawerowanych, pionowo nawiercanych, nie jest tak drogi jak wykonania duplikatu klucza Gerda. Dorobienie takich kluczy do domu kosztuje 20 zł.

Klucze rurowe i zasuwowe

Skopiowanie tego typu klucze, pasujących do zamków drzwi domowych i mieszkaniowych zewnętrznych i niektórych bram, jest najbardziej kosztowne. Średnia cena dorobienia kluczy rurowych typu Gerda i zasuwowych to ok. 50-60 zł. Choć wydaje się, że to spory wydatek – zwłaszcza w przypadku studentów, którzy zazwyczaj muszą się liczyć z każdym groszem – warto go ponieść, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji związanych z tym, kto kiedy ma być w domu. Właściciel mieszkania zresztą udostępnia lokatorom zapasowy komplet kluczy, a na dorobienie kolejnych najlepiej się wspólnie zrzucić.

Inaczej sprawa wygląda, gdy mieszkamy w bloku lub osiedlu z zewnętrznym domofonem przy wejściu – wtedy nie trzeba dorabiać kilku kluczy zewnętrznych, wystarczy zapamiętać kod do domofonu. A jeśli domofon się akurat zepsuje – cóż, ten jeden raz można zaczekać na współlokatora lub właściciela mieszkania. Własny klucz do bramy się więc przydaje, ale nie jest absolutnie konieczny – w przeciwieństwie do niezbędnych kluczy zewnętrznych do domu lub mieszkania.