czyszczenie butów zamszowych
Czyszczenie butów zamszowych
Wrzesień 30, 2022
Jak naprawić zdarte czubki butów
Jak naprawić zdarte czubki butów?
Listopad 15, 2022
Pokaż wszystkie

Dorabianie klucza do wkładki

Dorabianie klucza do wkładki

Zawsze warto mieć zapasowy klucz do mieszkania, do roweru czy do auta, lecz czasem bywa i tak, iż ulega on zgubieniu lub uszkodzeniu i zostajemy z niczym…Czy jest to sytuacja bez wyjścia? Oczywiście, że nie! Pod warunkiem, że udasz się do dobrego specjalisty ślusarza, który będzie umiał dorobić Ci klucz na podstawie wkładki w zamku.

Czym jest wkładka w zamku?

Tzw. wkładka bębenkowa to jeden z elementów każdego niemal zamka. Wkładki bębenkowe są elementem wyposażenia zamków posiadających dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Wkładka bębenkowa uruchamiana jest przy pomocy klucza lub pokrętła, zależnie od jej modelu. Drzwi wejściowe do domu lub do mieszkania zawierają w zamku zazwyczaj wkładki dwustronne, czyli otwierane z obu stron kluczem lub otwierane od zewnątrz kluczem, a od środka pokrętłem.

Każda wkładka posiada wewnątrz specjalne zastawki i kołki zastawkowe, są one rozmieszczone w kilku rzędach. Im więcej zastawek i ich rzędów, tym bardziej skomplikowany jest cały mechanizm danego zamka, a więc trudniej jest podrobić jego klucz oraz zamek taki cechuje wysoka jakość antywłamaniowa. Wybierając wysoką klasę wkładki mamy dużą dozę pewności, iż nasze mienie jest dobrze chronione dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Wkładki wysokiej klasy zawierają bowiem elementy wykonane z hartowanej stali, które znacząco uniemożliwiają przewiercenie danego mechanizmu lub uszkodzenie go w jakikolwiek inny sposób. Najlepsze jakościowo wkładki są także projektowane tak, by były one odporne na tzw. bumping, a więc próbę otwarcia zamka za pomocą specjalnego klucza służącego włamaniu się. Wysokiej klasy wkładki bębenkowe można także „zestroić” z systemem alarmowym zamontowanym w budynku, który odezwie się gdy dojdzie do próby siłowego otwierania zamka.

Co w przypadku, gdy zgubię klucz?

Takie rzeczy się zdarzają – czasem okazuje się, iż zgubiliśmy jedyny klucz do danego zamka. Ne ma się jednak co załamywać, tylko należy odszukać dobrego ślusarza, który dorobi nam nowy klucz na podstawie wkładki. W ten sposób można uniknąć demontażu oraz wymiany całego mechanizmu zamka.

Dorabianie klucza na podstawie zamka (wkładki) jest czynnością dość skomplikowaną, dlatego warto powierzyć to polecanemu i doświadczonemu specjaliście. W ten sposób można dorobić zagubiony klucz do domu czy mieszkania, ale i do samochodu, do sejfu, do blokady, do kłódek, skrzynek pocztowych, etc. Dorabianie klucza na podstawie zamka jest opłacalne zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy zamontowany wysokiej klasy system antywłamaniowy, dodatkowo połączony z systemem alarmowym.