Gdzie w Warszawie dorobić klucz
Gdzie w Warszawie dorobić klucz i kiedy należy wymienić zamek w drzwiach?
Sierpień 24, 2022
Dorabianie klucza do wkładki
Dorabianie klucza do wkładki
Październik 18, 2022
Pokaż wszystkie

Czyszczenie butów zamszowych

czyszczenie butów zamszowych

Buty zamszowe nie od dziś cieszą się bardzo dużą popularnością. Należy zaznaczyć, że nie jest to żaden wytwór sztucznego materiału, z którego wykonuje się obuwie. Wręcz przeciwnie. Możemy mówić o jednej z najstarszej form obróbki naturalnej skóry. Ponieważ zamsz pozyskiwano już ponad 6 tys. lat przed naszą erą. Jest to rezultat odpowiedniej obróbki wewnętrznej części skóry naturalnej, czyli mizdry. Wbrew pozorom zamsz nie jest trudny w czyszczeniu. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób należy tego dokonać, aby nie tylko go nie uszkodzić, ale jeszcze bardziej podkreślić jego piękno.

Buty zamszowe – na co są najczęściej narażone?

W odróżnieniu od butów lakierowanych obuwie zamszowe cechuje się matową powierzchnią. To właśnie ona może wydawać się dość problematyczna w pielęgnacji. Ponadto zamsz narażony na niesprzyjające czynniki może ulec szybszemu zniszczeniu. Naturalny zamsz niestety nie jest zbyt odporny na działanie wilgoci lub wody. Dlatego spacer po kałużach, w czasie deszczowej pogody, czy też ochlapanie błotem może wpływać destrukcyjnie na jakość zamszu.

Niekorzystnym czynnikiem dla zamszu jest również wystawienie ich na promienie słoneczne, które mogą powodować płowienie materiału. Zamsz jest również bardzo wrażliwy na różnego rodzaju mechaniczne otarcia. Dlatego należy uważać na spacery, po których buty zamszowe mogłyby być oblepione piaskiem, czy też kamyczkami, ponieważ będą one wywoływać otarcie wierzchniej strony zamszu.

Właściwa pielęgnacja butów zamszowych

Dbając o właściwe czyszczenie butów zamszowych, należy pamiętać o dwóch etapach, wśród których wymienia się właściwe czyszczenie obuwia, a następnie ich impregnacja. Czyszczenie butów zamszowych odbywa się inaczej niż w przypadku obuwia wykonanego z klasycznej skóry licowej. Do tego celu można wykorzystać szczotki z naturalnym włosiem, czy też specjalne bloki do zamszu bądź gumy. Takie akcesoria pomogą nam w pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń, resztek kurzu i piasku. Pamiętajmy o tym, aby czyszczenie przy pomocy takich szczotek lub gum odbywało się niezwykle delikatnie, dzięki czemu nie uszkodzimy zamszowych butów.

Po wyczyszczeniu naszego obuwia z brudu powinniśmy zaimpregnować je odpowiednimi preparatami, tak aby były właściwie chronione przed wodą lub wilgocią. W tym celu świetnie sprawdzą się specjalne impregnaty w sprayu, które wyróżniają się tym, iż nie sprawiają żadnego kłopotu podczas aplikacji. Jeżeli jednak zauważymy jakiekolwiek przetarcia lub wyblakłą powierzchnię zamszu, przed impregnowaniem stosujemy renowatory do obuwia zamszowego.